Začínáme s Čchi kung: Cvičení pro zdraví, klid a dlouhověkost

Plynulé pohyby, hluboký dech a vizualizace. To je tradiční čínské cvičení Čchi kung, které pracuje s životní energií proudící naším tělem. Naučit se ho můžete i vy – bez ohledu na věk a předešlé zkušenosti. Začtěte se do článku a odhalte tajemství duševní pohody, zdraví a dlouhověkosti.

Na počátku všeho je energie

Čchi označuje životní energii, která proudí naším tělem po akupunkturních drahách, tzv. meridiánech. Zajišťuje komunikaci mezi orgány a její nerušené proudění přispívá k celkové rovnováze, udržuje nás zdravé a v dobré kondici. Jakmile se však energie zablokuje, vzniká nemoc. Proudění Čchi přitom ovlivňuje celá řada věcí – od stravy přes nepřiměřenou fyzickou aktivitu až po stres.

Cvičení Čchi kung jako klíč ke zdraví

cvičení čchi kung pro začátečníky

Tradiční čínské cvičení Čchi kung je staré více než 3 000 let. Tvoří ho sestava jednoduchých cviků ve spojení s automasáží a dechovým cvičením, která harmonizuje tok energie tělem. Pravidelné praktikování Čchi kung tak pomáhá zbavit se nemocí, prodloužit život a dosáhnout duševní rovnováhy.  

Čchi kung lze přeložit jako práci s životní energií. Cvičení Čchi kung je tedy umění využívání a ovládání energie Čchi, její získávání, přeměna a ovládnutí.

Jak Čchi kung působí na tělo a ducha?

cvičení čchi kung pro začátečníky

Pomalé pohyby a hluboký dech dokážou opětovně rozproudit zablokovanou energii Čchi. Cvičení tak přispívá k fyzické, duševní i duchovní rovnováze.

Mezi nejznámější účinky Čchi kung patří:

 • Posílení imunitní soustavy
 • Podpora funkce hormonálního systému
 • Úleva od bolesti zad a páteře
 • Zlepšení držení těla
 • Posílení svalů a kloubů
 • Úleva od bolesti hlavy a migrény
 • Zlepšení kvality spánku
 • Větší odolnost vůči stresu a negativním myšlenkám
 • Navození duševního klidu
 • Posílení sebevědomí a víry ve vlastní tělo

Čchi kung působí také jako prevence onemocnění, jelikož tělo udržuje v rovnováze.

Cviky zvládne každý bez ohledu na věk

cvičení čchi kung

Čchi kung je sestava velmi jednoduchých cviků, které se dají snadno přizpůsobit vašim potřebám. Cvičit ho proto může skutečně každý bez ohledu na věk – děti, senioři i nastávající maminky.

Pohyby cviků jsou snadno zapamatovatelné a v lekcích Čchi kung pro začátečníky jim věnujeme dostatek času, aby je každý zvládl provést správně. V lekcích Čchi kung pro pokročilé na tyto základy navazujeme a věnujeme se také práci s energií.

Máte-li jakékoliv pochybnosti ohledně vašeho zdravotního stavu a vhodnosti cvičení Čchi kung, vždy se obraťte na svého ošetřujícího lékaře.

Jak často cvičit Čchi kung?

Účinky Čchi kung se projeví až při pravidelném a dlouhodobém praktikování. V ideálním případě byste si na cvičení měli vyhradit alespoň 20 minut každý den, nejlépe hned po ránu. Než se ale do cvičení pustíte, doporučujeme navštívit kurz pod vedením zkušeného lektora. Dozvíte se, jak správně provádět jednotlivé cviky, abyste z nich vytěžili maximum.

Navštívit můžete jednodenní kurz Čchi kung pro úplné začátečníky, kde se seznámíte s naprostými základy tradičního čínského cvičení. Cviky můžete následně provádět buď sami doma, nebo se zapojit do pravidelných lekcí Čchi kung pro začátečníky, které probíhají každý čtvrtek od 16:00 ve studiu Sarah v Jablonci nad Nisou.

Nejznámější Čchi kung sestavy

Jednotlivé cviky se spojují do sestav, z nichž každá působí trochu jiným způsobem. Mezi nejznámější Čchi kung sestavy patří:

 • 8 kusů brokátu – komplexní sestava, která pokrývá celé tělo. Podporuje zdraví jednotlivých orgánů, posiluje imunitu, harmonizuje hormonální systém, harmonizuje mysl a aktivuje naši duševní sílu a schopnost prožívat spokojenost.
 • Meridiánová sestava – soubor dvanácti forem, z nichž každá uvolňuje jednu z dvanácti akupunkturních drah a posiluje orgán, který na dané dráze leží. Cvičení meridiánové sestavy se doporučuje pro celkovou obnovu, nastartování toku energie v jednotlivých drahách.
 • Sestava Velkého předělu – podporuje samoléčebné procesy našeho organismu i jeho mentální a spirituální rozvoj a otevírá cestu k přirozené spontaneitě.
cvičení čchi kung

Zacvičte si Čchi kung podle videa

Čchi kung je vhodný i pro naprosté začátečníky. Přesvědčí vás o tom videa, která jsme pro vás připravili a podle kterých si můžete zacvičit kdykoliv z pohodlí svého domova.

Jednoduchá sestava Čchi kung cviků posílí váš imunitní systém a při každodenním opakování funguje jako účinná prevence onemocnění.

Zapojte se do pravidelných lekcí Čchi kung

Cvičí se v kurzech vypsaných na 10 lekcí vždy jednou týdně. Kurzy jsou rozděleny na Čchi kung pro začátečníky a Čchi kung pro pokročilé, kde rozvíjíme získané dovednosti a věnujeme se hlubší práci s energií.

Pokud o cvičení Čchi kung slyšíte poprvé v životě, pak navštivte jednodenní kurz Čchi kung pro úplné začátečníky. Osvojíte si základní cviky, které následně můžete praktikovat doma nebo na skupinových lekcích.

Skupinové lekce vám nevyhovují? Domluvte si soukromé lekce.

Pozn.: Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kdo vás provede kurzem

Mgr. Šárka Horychová

Čchi kung jsem se učila od těch nejpovolanějších. Své zkušenosti nyní předávám na pravidelných lekcích, které vedu už několik let ve studiu Sarah v Jablonci nad Nisou.

Kromě toho se věnuji tradičnímu čínskému učení Feng šuej, Reiki a meditacím, vedu pravidelné lekce zdravotního cvičení a učím cvičení 5 Tibeťanů.