Čakry: Kompletní průvodce pro začátečníky

7 hlavních čaker představuje důležitá energetická centra uložená podél páteře, kterými proudí životní síla do celého těla. Poznejte pravý význam všech 7 čaker a zjistěte, jaké symboly a barvy se s nimi pojí. Odhalte, jak se projevuje zablokovaná čakra a naučte se ji znovu otevřít, aktivovat a vyléčit. 

Co jsou čakry?

Čakry se popisují jako energetická centra, ze kterých proudí životní síla do celého těla. Podle hinduismu se jich v našem těle nachází více než 88 000, skutečně prozkoumaných je ale pouze 7 hlavních čaker, které leží po celé délce páteře. Nerušený proud energie, který čakry zprostředkovávají, spojuje naše tělo, mysl i ducha v jeden harmonický celek. 

Otáčení čaker

Slovo čakra pochází ze sanskrtu a znamená kruh nebo vír. A právě tak čakry údajně vypadají – jako rotující energetický kruh, který přijímá energii z vesmíru a posílá jí do určitých částí našeho těla. 

Jakmile se čakra otáčí pomaleji nebo naopak příliš rychle, dochází k narušení energetické rovnováhy, která se dříve či později projeví na fyzické i psychické úrovni. Důležitý je ale také směr otáčení čaker, který se liší nejen mezi jednotlivými čakrami, ale také mezi pohlavími. 

Zatímco první mužská čakra se otáčí doprava neboli ve směru hodinových ručiček (u ženy doleva), druhá čakra se otáčí doleva (u ženy doprava). Stejným způsobem se směr otáčení čaker mění až k poslední, sedmé čakře.

Levotočivost a pravotočivost čaker tvaruje muže a ženu odlišným způsobem a přispívá k dosažení harmonie energií ve všech oblastech našich životů a k vyvážení energie jin a jang.

čakry

Význam čaker

Každá čakra se pojí s určitou konkrétní částí našeho těla, a to v závislosti na tom, kde přesně leží. Ovlivňuje nejen orgány a orgánové soustavy, ale také žlázy, hormonální a nervový systém, naše smysly a také naše emoce, prožívání, vnímání a myšlení. 

Pokud jsou čakry v harmonii, cítíme se silní, sebejistí a ve spojení s naší vnitřní intuicí. Vnímáme, že způsob, jakým žijeme, nás naplňuje. Naše činy korespondují s našimi myšlenkami. Naše vztahy s okolím i s vlastní osobou se zakládají na lásce, důvěře a porozumění. 

Jakmile jsou ale čakry v nerovnováze, cítíme se nejistě, neukotveně a emocionálně nevyrovnaně. Potýkáme se s problémy v různých oblastech našeho života, které se negativně podepisují na našem fyzickém i psychickém zdraví.

Zablokované čakry

Jestliže dlouhodobě prožíváme strach, stres, zklamání nebo fyzické či duševní napětí, může dojít k zablokování jedné nebo několika (výjimečně i všech) čaker. Životní energie v takové chvíli přestane volně proudit, což se nejčastěji projeví ve formě zdravotních problémů jak na fyzické, tak psychické úrovni.  

Například blokace krční čakry se projevuje častými záněty mandlí, ztuhlými krčními svaly, ale také potížemi s vyjadřováním, sebeprezentací nebo naopak chorobným pomlouváním. 

Jak aktivovat čakry

Zablokované čakry lze aktivovat a harmonizovat například tím, že je vystavíme vibracím energie o určité frekvenci, která je pro danou čakru přirozená. Pomohou nám s tím meditace určené k harmonizaci čaker, drahé kameny, éterické oleje (aromaterapie), poslech relaxační hudby nebo cviky, které propojují pohyb s dechem – například cvičení 5 Tibeťanů nebo Čchi kung. 

jak harmonizovat čakry
kompletní průvodce čakrami

1. čakra = čakra kořenová

„Nemůžu vyrůst na slabých základech.“

 • Části těla: páteř, kosti, zuby, nehty, tlusté střevo, konečník, prostata, nohy, chodidla, tvorba krve a stavba buněk
 • Žláza: nadledvinky
 • Hormony: adrenalin, noradrenalin
 • Smysl: čich
 • Barva: červená, rudá
 • Element: země
 • Kameny: granát, onyx, červený jaspis, hematit a rubín
 • Aromaterapie: cedr a hřebíček
 • Jógová pozice: Bojovník 1
 • Mantra: LAM

druhá sakrální čakra

Kořenová čakra se nachází ve spodní části páteře, mezi pohlavními orgány a konečníkem. Jak její název napovídá, spojuje nás se zemí a uzemňuje nás. První čakra představuje základ, na kterém stavíme svůj život – pojí se s našimi základními potřebami, jako je potřeba jídla, pití, bezpečí a lásky. 

Jestliže je kořenová čakra otevřená, dává nám pocit, že máme pevnou půdu pod nohama a že jsme v bezpečí. Probouzí v nás sebevědomí, díky kterému věříme sami v sebe a ve své schopnosti. Vytváří pevný základ pro otevírání vyšších čaker. 

Zablokovaná kořenová čakra v nás vyvolává pocity nejistoty, úzkosti a osamělosti. Na fyzické úrovni se může projevovat bolestí v dolní části zad, křečovými žilami, zácpou nebo naopak průjmem, impotencí nebo zadržováním vody. Může být také příčinou problémů s boky, koleny, kotníky a chodidly.   

Jak odblokovat kořenovou čakru? Vyrážejte na dlouhé procházky do přírody a pokud je to jen trochu možné, choďte naboso. Kořenovou čakru aktivuje ohnivě červená barva – obklopujte se ji nebo se jen zahleďte do plamenů ohně nebo na červánky. Opakujte si mantru LAM, která se pojí s první čakrou, a vezměte si na pomoc také drahé kameny, konkrétně granát, onyx, červený jaspis, hematit nebo rubín.

2. čakra = čakra sakrální

„Ctím ostatní, ale ne více než sám sebe.“

 • Části těla: hýždě, rozmnožovací orgány, ledviny, močový měchýř a vše tekuté (krev, míza, sperma, trávicí šťávy)
 • Žláza: varlata, vaječníky, prostata
 • Hormony: estrogen, testosteron 
 • Smysl: chuť
 • Barva: oranžová
 • Element: voda
 • Kameny: karneol, oranžový zinek, jantar, tygří oko, oranžový korál a karneol, adulár, ortoklas, tygří oko, citrín, rutil, zlatý topas
 • Aromaterapie: ylang-ylang, santal
 • Jógová pozice: pozice motýla
 • Mantra: VAM

Sakrální čakra se nachází v oblasti podbřišku. Pojí se s našimi emocemi, kreativitou a sexualitou. Rozhodujícím způsobem ovlivňuje naše mezilidské vztahy, především pak vztahy s opačným pohlavím. Umožňuje nám projevovat svou přirozenost skrze naše pocity a tvořivost. 

Jestliže je sakrální čakra otevřená, jsme kreativní, tvořiví a máme bohatou fantazii. Navazujeme smysluplné a naplňující vztahy s ostatními lidmi. 

Zablokovaná sakrální čakra v nás vyvolává pocity nejistoty, nízkého sebevědomí a emoční nestabilitu. Můžeme také zažívat problémy v sexuální oblasti. Na fyzické úrovni se blokace druhé čakry může projevovat bolestí v bedrech, problémy s ledvinami a reprodukčními orgány, jako je neplodnost nebo nepravidelná menstruace u žen. 

Jak odblokovat sakrální čakru? Probuďte svou kreativitu a tvořivost – malujte, kreslete, pište nebo vyšívejte. Nalaďte se na svou sexuální energii a milování s partnerem si užívejte. Harmonizaci druhé čakry pomáhají také drahé kameny (například tygří oko), aromaterapie (ylang-ylang), opakování mantry VAM, pohled na oranžovou barvu nebo tekoucí vodu.

3. čakra = čakra solar plexus

„Sebeláska začíná ve chvíli, kdy přijmu všechny části mého Já.“

 • Části těla: bederní část zad, břišní dutina, trávicí systém (žaludek, játra, žlučník), slezina a vegetativní nervový systém
 • Žláza: slinivka břišní, játra 
 • Hormony: insulin  
 • Smysl: zrak
 • Barva: žlutá
 • Element: oheň
 • Kameny: citrín, žlutý safír, měsíční kámen, sluneční kámen
 • Aromaterapie: levandule, rozmarýn, bergamot
 • Jógová pozice: pozice lodě
 • Mantra: RAM

třetí čakra

Třetí čakra se nachází v oblasti pupku. Pojí se s naším sebepojetím, sebevědomím a vlastní identitou. Je centrem naší osobní moci a umožňuje nám rozvíjet náš potenciál.  

Jestliže je třetí čakra otevřená, jsme sebevědomí, známe účel svého bytí a cítíme se motivovaní. Nečiní nám problém otevřeně se projevovat a stát si za svými názory.

Zablokovaná třetí čakra vede k nízkému sebevědomí, vzniku negativních myšlenkových konstruktů, ztrátě svobodné vůle a motivace, ztrátě odvahy. Projevovat se může také zvýšenou agresivitou. Na fyzické úrovni je blokace třetí čakry často příčinou zažívacích a trávicích potíží, špatného metabolismu, poruch příjmu potravy a také kožních onemocnění (akné, ekzém), které se pojí se stresem.

Jak odblokovat třetí čakru? Zaměřte se na své silné stránky, smýšlejte o sobě pozitivně, naučte se mít rádi sami sebou i se všemi svými chybami a pěstujte v sobě zdravé sebevědomí. Aktivovat třetí čakru můžete také s pomocí kamenů (citrín, sluneční kámen), aroma olejíčků (levandule, rozmarýn, bergamot), opakováním mantry RAM nebo žlutou barvou.

4. čakra = čakra srdeční

„Jakmile začnu milovat sám sebe, probudí se ve mně láska k ostatním.“

 • Části těla: srdce, horní část zad, hrudník, spodní část plic, krev a krevní oběh, kůže
 • Žláza: brzlík
 • Hormony: thymohormon  
 • Smysl: hmat
 • Barva: zelená
 • Element: vzduch
 • Kameny: růžový křemen, zelený turmalin, malachit, granát, nefrit, jadeit, růženín a smaragd
 • Aromaterapie: růžový olej
 • Jógová pozice: velbloud
 • Mantra: YAM

Srdeční čakra se nachází ve středu hrudníku. Spojuje tři spodní a tři horní čakry a pomyslně tak propojuje fyzické a duchovní aspekty našeho bytí. Jak její název napovídá, srdeční čakra nám umožňuje dávat a přijímat lásku, a to jak od ostatních lidí, tak i od nás samých. Rozsah a záře energie této čakry přímo určuje hloubku našich vztahů. 

 Jestliže je srdeční čakra otevřená, dokážeme projevovat lásku a vlídnost. Jsme tolerantní, soucitní, nápomocní a dokážeme odpouštět. Nečiní nám problémy budovat láskyplné vztahy plné důvěry a přijímat sami sebe takoví, jací jsme.   

 Zablokovaná srdeční čakra nám neumožňuje navazovat vztahy založené na lásce a důvěře. Nedokážeme se sblížit s druhými lidmi a naše vztahy ničí žárlivost, závist, nedůvěry nebo strach ze zrady. Na fyzické úrovni může být blokace třetí čakry příčinou dýchacích potíží (astma, pneumonie), problémů s prsy a bolesti v oblasti hrudníku. 

Jak odblokovat srdeční čakru? Než budete moci lásku přijímat, musíte se ji nejprve naučit dávat, a to sami sobě. Sebeláska je základním aspektem, který vám umožní vyléčit svou srdeční čakru. S tím se pojí také umění odpouštět – sobě i ostatním lidem. Dalším krokem na cestě k otevření srdeční čakry je láskyplný fyzický kontakt – úsměv, objetí, polibek. 

S harmonizací srdeční čakry vám pomohou také kameny (například růženín), aromaterapie (růžový olej), opakování mantry YAM a zelená barva (dokonce i pohled na zelenou louku nebo lesy udělá své).

5. čakra = čakra krční

„Říkám svou pravdu, za každých okolností.“

 • Části těla: oblast krku a šíje, čelisti, uši, hlasové ústrojí, hrtan, horní část plic, průdušky, hltan, paže
 • Žláza: štítná žláza
 • Hormony: tyroxin   
 • Smysl: sluch
 • Barva: světle modrá
 • Element: éter
 • Kameny: achát modrý, lapis, azurit, safír, akvamarín, tyrkys, chalcedon a tyrkenit
 • Aromaterapie: šalvěj, eukalyptus
 • Jógová pozice: ryba
 • Mantra: HAM

Krční čakra se nachází v oblasti krku. Je centrem komunikace a naší sebeprezentace. Částečně souvisí s druhou čakrou, jelikož nám také napomáhá projevovat svou kreativitu a přivádět k životu naše vize, sny a plány. 

Jestliže je krční čakra otevřená, snadno se nám sdělují vlastní názory, postoje a myšlenky. Dokážeme otevřeně, autenticky a beze studu prezentovat sami sebe. Zároveň nám nečiní problém naslouchat názorům druhých lidí.

Uzavřená krční čakra způsobuje, že těžko hledáme ta správná slova. Znemožňuje nám otevřeně komunikovat, vyjadřovat své potřeby a naslouchat ostatním lidem. Projevit se ale může také jako přílišné mluvení, klábosení a pomlouvání. Na fyzické úrovni může být blokace čtvrté čakry příčinou časté bolesti v krku, zánětů mandlí, ztuhlých krčních a ramenních svalů, ale také problémů s dásněmi nebo štítnou žlázou.

Jak odblokovat krční čakru? Podobně jako při harmonizaci druhé čakry vám pomůže, když probudíte svou kreativitu a tvořivost. Snažte se své myšlenky, pocity a emoce, které nedokáže vyjádřit slovy, projevit skrze kreativní činnost – namalujte je, zazpívejte je nebo je vyjádřete pohybem. 

Aktivovat pátou čakru vám pomohou také kameny (například modrý achát nebo akvamarín), aromaterapie (šalvěj, eukalyptus), opakování mantry HAM a světle modrá barva.

6. čakra = třetí oko

„Jsem připravený prozkoumat to, co nelze vidět pouhým zrakem.“

 • Části těla: obličej, oči, uši, nos, dutiny, mozek, centrální nervový systém
 • Žláza: podvěsek mozkový (hypofýza)
 • Hormony: vasopresin, pituitrin   
 • Smysl: mimosmyslové vnímání (takzvaný šestý smysl)
 • Barva: tmavě modrá
 • Element: všechny
 • Kameny: sodalit, tyrkysová a opalitová, perla, modrý topaz, indigově modrý safír a ametyst
 • Aromaterapie: máta peprná, jasmín
 • Jógová pozice: dítě
 • Mantra: KŠAM

třetí oko šestá čakra

Šestá čakra (takzvané třetí oko) se nachází mezi obočím nad kořenem nosu. Otevírá naši mysl širšímu vědění, rozvíjí naši intuici a mimosmyslové vnímání. Propojuje náš vnitřní svět se světem duchovním.  

Jestliže je šestá čakra otevřená, věříme své intuici, necháváme se vést svým šestým smyslem a rozvíjíme svou vnitřní moudrost. Dokážeme se oprostit od svého ega a vidět vše v širších souvislostech. 

Uzavřená šestá čakra nás odpojuje od naší intuice a vnitřní moudrosti. Mnohem snáze se necháme ovlivnit vnějšími okolnostmi, nedokážeme udržet od věcí potřebný (emocionální) odstup a je nám zatěžko uvěřit ve vyšší, duchovní síly a energie. Na fyzické úrovni může být blokace šesté čakry příčinou bolestí hlavy, migrén, problémů s očima a pokožkou hlavy. 

Jak odblokovat čakru třetího oka? Pokuste se znovu napojit na svou intuici –například formou automatického malování nebo automatického psaní. Velmi vhodná je meditace, při které nasloucháte své duši – co potřebuje, co vysílá za signály, co ji trápí? Nalaďte se na sebe, na svou vnitřní moudrost a intuici. 

Aktivovat šestou čakru vám pomohou také kameny (například ametyst), aromaterapie (máta peprná a jasmín), opakování mantry KŠAM a tmavě modrá barva.

7. čakra = čakra korunní

„Jsem zprostředkovatelem lásky a světla.“

 • Části těla: mozek
 • Žláza: šišinka (epifýza)
 • Hormony: serotonin, melatonin
 • Smysl: čisté bytí
 • Barva: fialová a bílá
 • Element: vesmírná energie
 • Kameny: ametyst, křišťál, diamant a bílý achát
 • Aromaterapie: lotos
 • Jógová pozice: stoj na hlavě
 • Mantra: ÓM

Korunní čakra se nachází na temeni hlavy. Představuje zdroj osvícení a duchovního spojení s našimi vyššími bytostmi, s každou bytostí na planetě a s vesmírnou energií. Umožňuje nám překračovat naše hranice a limity – jak fyzické, tak duchovní a mentální – a dosáhnout osvícení. 

Jestliže je korunní čakra otevřená (což se za život povede pouze pár lidem), dosahujeme osvícení a pravé duchovní extáze.

Uzavřená korunní čakra nám znemožňuje otevřít svou mysl vyššímu vědomí. Naše štěstí tak zcela závisí na vnějších okolnostech a nevychází z nás samých. Na fyzické úrovni může být blokace sedmé čakry příčinou citlivosti na světlo, bolesti hlavy, autoimunitních a neurologických poruch.

Jak odblokovat korunní čakru? Zaměřte se na vlastní sebepoznání – například skrze meditaci nebo cvičení, které propojuje mysl a tělo (Čchi kung, jóga, 5 Tibeťanů). Aktivovat sedmou čakru lze také tím, že nejprve zharmonizujete předešlých šest čaker.

Aktivovat korunní čakru vám pomohou také kameny (například křišťál a diamant), aromaterapie (lotos), opakování mantry ÓM a fialová či bílá barva.

Chcete se naučit harmonizovat a léčit své čakry?

Přijďte na kurz harmonizace čaker

Kde: ve studiu Sarah v Jablonci nad Nisou (Komenského 630/31)

Kdy: kontaktujte mne pro bližší informace o termínu

Přijďte na kurz zasvěcení do Reiki

Kde: ve studiu Sarah v Jablonci nad Nisou (Komenského 630/31)

Kdy: kontaktujte mne pro bližší informace o termínu