Co jsou čakry a jak je harmonizovat?

Podle hinduismu se v našem těle nachází 88 000 čaker, které vysílají energii k našim orgánům a ovlivňují to, jak se cítíme. Kterých 7 hlavních čaker známe, kde se nachází a co dělat, když se některá z nich zablokuje?

Co jsou čakry?

Slovo čakra pochází ze sánskrtu a znamená kruh nebo vír. A ne náhodou. Čakry si totiž můžeme představit jako energetická centra, ze kterých proudí životní síla neboli čchi – v kruhu. Směr i rychlost otáčení čaker má přitom významný vliv na naše tělo i duši.  

reiki

Čakry a jejich význam

Čakry nás ovlivňují na fyzické, duševní i emocionální úrovni. Každá čakra reguluje činnost určitých orgánů a orgánových soustav, má vliv na naše psychické rozpoložení a emocionální vnímání i reakce. Naším cílem je udržovat všech 7 čaker v harmonii a dosáhnout tak celkového zdraví a spokojenosti. 

Zablokované čakry

Nevhodný životní styl a životospráva, dlouhodobé potlačování vlastních emocí nebo komplikované vztahy mohou vést k zablokování jedné nebo více čaker. Jakmile energie nemůže volně plynout, projevuje se to fyzickými i psychickými problémy. Jak konkrétně se blokace čakry projeví, záleží na tom, o kterou čakru se jedná. 

Zatímco zablokovaná krční čakra se projevuje potížemi s vyjadřováním nebo častými záněty mandlí, blokace kořenové čakry může vést k zánětům močového měchýře a blokace korunní čakry k bolestem hlavy.

reiki

Harmonizace čaker

Jak harmonizovat čakry? Existuje hned několik způsobů, jak energii ve svém těle znovu aktivovat a rozproudit.

 • Muzikoterapie – klidná, relaxační hudba dokáže odblokovat a harmonizovat všech 7 hlavních čaker. V dnešní době najdete relaxační hudbu určenou přímo k odblokování čaker na YouTube. 
 • Meditace – meditace vám pomůže znovu aktivovat čakry a uvést jejich energii do pohybu. Podrobný návod, jak na meditaci, najdete na internetu. Případně navštivte společné meditační večery.
 • Cvičení – jakékoliv cvičení, které spojuje pohyby s dechem, pomáhá s harmonizací čaker. K dispozici vám jsou buď specifické cviky k odblokování konkrétní čakry, nebo ucelené sestavy cviků, které pomáhají harmonizovat tok energie celým tělem. Vhodné je pravidelné cvičení jógy, čchi kung nebo 5 Tibeťanů.
 • Masáže – reflexní masáž chodidel je skvělý způsob, jak vyčistit čakry. Na chodidlech se totiž nachází reflexní body spojené s konkrétní čakrou, kterou tak lze odblokovat.
 • Léčivé kameny – k aktivaci čaker se používají léčivé kameny, často v barvě čakry, která je zablokovaná. S kameny je vhodné meditovat a přikládat je na konkrétní čakru.
 • Reikimetoda Reiki pomáhá odstraňovat blokády čaker a harmonizovat je. Mistr Reiki pozná, která čakra je oslabená a potřebuje podpořit. Pokud by vás téma harmonizace čaker zajímalo více, můžete se do metody Reiki nechat zasvětit a naučit se pracovat s energií, která je všude kolem nás.

7 hlavních čaker

7 hlavních čaker se nachází na středové ose našeho těla vedoucí od temene hlavy ke spodní části páteře. Pojďme si jednotlivé čakry představit.

 • 1. čakra = čakra kořenová: Nachází se ve spodní části páteře, v oblasti kostrče. Kořenová čakra nás spojuje s fyzickým světem a uzemňuje nás. Pojí se s našimi základními potřebami, jako je potřeba jídla, pití, pocitu bezpečí nebo lásky. Jejím největším nepřítelem je strach. Barvou kořenové čakry je výrazně červená.
 • 2. čakra = čakra sakrální: Nachází se v křížové oblasti páteře a je domovem kreativní energie, tvůrčí životní síly, našich tužeb, představ a fantazií. Umožňuje nám plně se vyjádřit a realizovat. Aktivuje se oranžovou barvou a také pohledem na tekoucí vodu.
 • 3. čakra = čakra solar plexus: Nachází se těsně nad pupkem a sahá až k hrudní kosti. Představuje zdroj osobní moci, sebedůvěry a sebevědomí. Aktivuje se jasně žlutou barvou. 
 • 4. čakra = čakra srdeční: Nachází se ve středu hrudníku, v oblasti srdce, a je centrem lásky – lásky k sobě i lásky k druhým. Barvou srdeční čakry je zelená.
co jsou čakry

 • 5. čakra = čakra krční: Nachází se v oblasti krční páteře a je centrem komunikace. Umožňuje nám vyjadřovat své myšlenky a pocity, ale také mlčky naslouchat, když je to potřeba. Barvou krční čakry je světle modrá.
 • 6. čakra = třetí oko: Nachází se nad kořenem nosu v oblasti mezi obočím. Je centrem intuice a pojí se s mimosmyslovým vnímáním. Barvou této čakry je tmavě modrá.
 • 7. čakra = čakra korunní: Nachází se na vrcholu hlavy, v oblasti temene. Je zdrojem osvícení a duchovního spojení s našimi vyššími já. Aktivuje se fialovou a bílou barvou, které ji rozšiřují a otevírají.

Chcete se naučit harmonizovat a léčit své čakry?

Kde: ve studiu Sarah

Kdy: v sobotu 6.3.2021 od 10–17 hodin

Cena: 900 Kč