Feng šuej v zahradě: Základem je volný prostor a oblé tvary

Zahrada by nás měla spojovat s přírodou, uzemňovat a lákat k odpočinku. Právě o to se snaží tradiční čínské učení feng šuej, které pracuje s energií čchi. Základem pro její nerušené proudění je zejména volný prostor, oblé tvary a správné použití pěti elementů.

Feng šuej zahrada plná života

Zahrada podle feng šuej by měla být plná života. Kromě květin, stromů a keřů by se v ní proto měli vyskytovat také zástupci živočišné říše. A tím nemyslíme pouze domácí zvířata, ale také hmyz, ještěrky a hady nebo zpěvavé ptáky. Do zahrady je spolehlivě přiláká jezírko, pítko nebo luční květiny, ale také okrasná skalka.

Nechte proudit energii čchi

Abyste zajistili volné prouděné energie čchi, střed zahrady nechte volný. Neměly by se zde nacházet stromy, cestičky ani žádné stavby, které by energii brzdily. Okolní rostliny sázejte tak, aby se navzájem neutlačovaly a výsledný dojem pak nepůsobil přeplácaně.

zahrada podle feng šuej

Zahradu ohraničte, ale s citem

Zahradu je vhodné oddělit jak od veřejné komunikace, tak od sousedů. Nemusíte ale hned budovat dvoumetrovou zeď z betonu, kterou zakončuje ostnatý drát. Důležité je, abyste se na zahradě cítili příjemně a měli zajištěné soukromí. O to se postará vzrostlý živý plot, chytře vysazené ovocné keře nebo popínavé rostliny, kterým oporu poskytne dřevěný plot.  

Jaké rostliny patří do feng šuej zahrady?

Při sázení rostlin neplatí žádná striktní pravidla. Naslouchejte své intuici a zároveň se snažte, aby zahrada harmonicky zapadla do okolní krajiny a nepůsobila jako pěst na oko. Sázejte listnaté i jehličnaté stromy a keře, zakládejte okrasné i zeleninové záhony nebo skalky. Své místo by na zahradě uspořádané podle feng šuej měly mít také bylinky a trvalky.

zahrada podle feng šuej

Vneste do zahrady feng šuej elementy

Kromě rostlin patří do zahrady také další prvky. Feng šuej pracuje s pěti symboly, mezi které patří dřevo, oheň, země, kov a voda. Jak je do zahrady správně zakomponovat?

  • Dřevo v zahradě zastupují rostliny, keře a stromy, stejně jako dřevěný zahradní nábytek, altán nebo dekorace. Barvou dřeva je zelená.
  • Oheň představují rostliny se špičatými listy nebo trny, trojúhelníkové tvary a červená barva. Symbolizovat ho může také krb nebo ohniště.
  • Země je zastoupena ve žluté, oranžové a hnědé barvě. Do zahrady ji vnesou chodníky, cihly, kamenina a hliněné výrobky nebo čtvercové a obdélníkové tvary.
  • Kov charakterizuje bílá a stříbrná barva, která se objevuje jak na rostlinách, tak dekoracích. Zastupujícím materiálem je samozřejmě kov, tvarem pak kruh.
  • Voda se promítá do vodních ploch, jako jsou vodní fontánky, pítka a jezírka. Dále ji zastupuje materiál skla nebo modrá a černá barva.
feng šuej elementy

Zahradu uspořádejte podle světových stran

Při plánování zahrady přihlédněte také ke světovým stranám. Ty vám pomohou s rozhodnutím, kam umístit bazén, dětské hřiště nebo klidovou zónu. 

  • Východ se pojí s rodinnými vztahy, zdravím a dlouhověkosti. Tyto oblasti svého života podpoříte prvkem dřeva, který může zastupovat například dřevěná pergola nebo altán, kde se budete pravidelně scházet s rodinou a přáteli.
  • Západ odpovídá za inspiraci, přátele, děti a obecně radost ze života. Pokud tedy hledáte vhodné místo pro dětské hřiště, zaměřte se na západní část zahrady.
  • Sever souvisí s vaší životní cestou a kariérou. Obojí posílíte, pokud do severního sektoru umístíte vodní prvek, ať už se jedná o jezírko, pítko nebo třeba bazén. Stejně fungují také modré a černé dekorace nebo kovové předměty.
  • Jih je orientovaný na slávu, úspěch a uznání. Podpoříte ho tím, že do jižní části umístíte dřevěné doplňky a dekorace, stejně jako prvek ohně (například ohniště nebo gril).
zahrada podle feng šuej

Co je feng šuej?

Principy feng šuej vyplývají z čínského taoismu a učí nás, jak žít v souladu s naším prostředím a čerpat z něj životní energii. Hlavní snahou feng šuej je vytvořit prostor, kterým bude nerušeně proudit energie čchi. My se těmito pravidly můžeme řídit při stavbě domu nebo až při samotném zařizování místností. 

Zařiďte si zahradu nebo bydlení podle feng šuej

Zásady, které jsme v článku zmínili, patří k základním principům feng šuej. Svou zahradu si podle nich dokážete jednoduše přizpůsobit sami a i takovéto menší změny se časem ve vašem životě projeví.

Pokud ale chcete dosáhnout výraznějších a trvalých změn, nechte si vytvořit detailní rozbor svého životního prostředí metodou feng šuej. Získáte tak praktický návod, jak si uspořádat zahradu (a život) podle feng šuej.

To samé platí v případě, že se chystáte stavět dům svých snů, stěhujete se do nového bytu nebo máte v plánu celkovou rekonstrukci. Díky rozboru zjistíte, jak zařídit jednotlivé místnosti, jaké barvy, materiály a dekorace použít a jak vyřešit konkrétní problémy, které vás dlouhodobě trápí.

Kdo vám vypracuje rozbor metodou feng šuej?

Mgr. Šárka Horychová

K feng šuej mne dovedla osobní zkušenost, díky které jsem si ověřila, že tato metoda dokáže vnést do života tolik potřebnou rovnováhu a harmonii. Nyní své znalosti předávám dál lidem, kteří to potřebují.

Kromě toho se věnuji tradičnímu čínskému učení Reiki a meditacím, vedu pravidelné lekce cvičení Čchi kung a zdravotního cvičení a učím cvičení 5 Tibeťanů.

Kontaktujte mě

Odesláním vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

777 11 07 08

info@sarahstudio.cz

Komenského 630/31, Jablonec nad Nisou