Co je reiki a jak se naučit pracovat s léčivou energií?

Metoda, masáž nebo snad terapie? Reiki je ve své podstatě od každého trochu. Toto starodávné japonské učení pracuje s životní energií, která se nachází všude kolem nás a podle mistrů reiki ji lze přenášet rukama. Záleží na vás, zda budete léčivou energii pouze přijímat, nebo se ji naučíte sami předávat.

Co je reiki?

Doslovný překlad japonského slova rei-ki znamená univerzální léčivá energie. Ta se nachází všude kolem nás a záleží jen na nás, zda se ji rozhodneme použít pro sebe i pro pomoc druhým. Životadárná energie reiki nás obklopuje odjakživa, samotná metoda je však stará přibližně tři tisíce let. 

Jak pracovat s energií reiki?

Pokud se naladíte na energii reiki, můžete ji brát z okolního prostoru a předávat ji lidem, kteří ji potřebují. Energie proudí z dlaní léčitele přímo do místa, kde je jí zrovna nedostatek. Pro mnohé znamená reiki okamžitou úlevu. Uvolňuje, zmírňuje bolest, urychluje léčebný proces, přináší relaxaci, harmonizuje čakry a celé energetické pole. Tělo tak získá možnost samo se uzdravit a navrátit se zpět do rovnováhy.

co je reiki

Symboly reiki jsou svaté a tajné

Symboly reiki pocházejí z japonského Kandži (znakový systém pro zápis japonštiny) a jsou považovány za svaté. Ačkoliv si jednotlivé symboly můžete dohledat, dle tradice by se s nimi měl žák seznámit prostřednictvím svého učitele v rámci zasvěcení do reiki II. stupně.

Mezi nejznámější symboly reiki patří:

 • Cho Ku Rei (symbol síly) – Zesiluje proudění energie, poskytuje ochranu na všech úrovních, odstraňuje negativní energie, posiluje přátelské a obchodní vztahy. 
 • Sei Hei ki (symbol emočního léčení) – Symbol harmonie a míru. Používá se k vyrovnání obou mozkových hemisfér, čímž přináší vnitřní i vnější mír. Zlepšuje paměť, pomáhá překonat závislosti na kouření, drogách, a alkoholu. Pomáhá léčit bolesti hlavy.
 • Hon Sha Ze Sho Nen (symbol vzdáleného léčení) – Tento symbol se používá k léčení na dálku. Pomáhá léčit traumata z minulosti, či problémy z minulých životů. Udržuje tělo, ducha a mysl v harmonii.
 • Dai Ko Myo (mistrovský symbol) – Tento symbol působí na korunní čakru a pomáhá nám najít pravdu o tom, kdo opravdu jsme. Symbol nám pomáhá všechny souvislosti našeho života, spojuje nás s božskou silou a pomáhá nám léčit sebe i ostatní.

Jak probíhá terapie reiki?

Jestliže klasickou masáž příliš nevyhledáváte, jelikož vám není příjemná nebo se stydíte, pak z reiki nemusíte mít obavy. Jedná se o energetickou masáž, během které jste ale zcela oblečeni. Zatímco ležíte či sedíte v příjemném prostředí, reiki léčitel přikládá lehce svoje dlaně na oblast hlavy, končetin a trupu po dobu dvou až pěti minut. Může je také držet těsně nad tělem, aniž by se vás dotkl.

Během reiki terapie tak dochází k vyrovnání energetického toku a odstranění blokád, tělo se začne samo čistit a uzdravovat. To poznáte snadno – ucítíte příjemné teplo a uvolnění, a to zejména v hrudní oblasti, protože energie je přijímána přes srdeční čakru.

Na terapii reiki se nemusíte nijak zvlášť připravovat. Naopak po ošetření je vhodné více odpočívat a pít dostatek tekutin.

jak probíhá terapie reiki

Jak se naučit reiki?

Reiki energii můžete nejen přijímat, ale také ji sami používat. Dobrou zprávou je, že k tomu nepotřebujete žádné nadpřirozené schopnosti. Stačí projít zasvěcením do reiki, které má tři úrovně.

 • Během zasvěcení do prvního stupně reiki vám mistr reiki pomocí symbolů otevře a sladí vaše čakry s univerzální energií reiki. V tento moment vámi proudí léčivá energie, kterou můžete použít sami na sebe, ale i na své blízké.
 • Po zasvěcení do druhého stupně reiki budete umět pracovat s reiki energií na vzdálenost v prostoru a čase.
 • Pokud dosáhnete třetí úrovně reiki, stáváte se mistrem a učitelem. To znamená, že své vědomosti a zkušenosti můžete předávat dalším studentům reiki.
zasvěcení do reiki

5 důvodů, proč se nechat zasvětit do reiki

 • Stáváte se prostředníkem, přes kterého proudí léčivá energie reiki.
 • Energii můžete předávat sobě, ostatním lidem, zvířatům, rostlinám i kamenům, a to i na dálku, do minulosti nebo do budoucnosti.
 • Praktikováním reiki posilujete svůj imunitní systém, nacházíte rovnováhu a získáváte větší citlivost vůči energiím.
 • Sami sebe dokážete lépe chránit před negativními energiemi.
 • S novým poznáním se vám otevírají nové možnosti na vaší duchovní cestě.

Kdo vás do reiki zasvětí?

Mgr. Šárka Horychová

K praktikování reiki mne dovedla osobní zkušenost, díky které jsem si ověřila, že tato metoda má skutečně léčebný potenciál. Nyní své znalosti předávám dál lidem, kteří to potřebují.

Kromě toho se věnuji tradičnímu čínskému učení Feng šuej a meditacím, vedu pravidelné lekce cvičení Čchi kung a zdravotního cvičení a učím cvičení 5 Tibeťanů.