Jak přirozeně posílit imunitu?

Jak posílit imunitu? Vezměte si na pomoc přírodu

Naše zdraví patří k tomu nejcennějšímu, co máme. Především v zimních období, kdy se mezi lidmi šíří infekční onemocnění, je důležité dbát na preventivní opatření a nemocem tak aktivně předcházet. Jednou z možností je důkladně se starat o naši obranyschopnost, jejíž stav přímo ovlivňuje naše zdraví. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak posílit imunitu, a to zcela přírodními způsoby. 

Pestrá a vyvážená strava

Věděli jste, že vědci považují za hlavní imunitní orgán naše střeva? Vliv na imunitní soustavu mají především bakterie tvořící střevní mikroflóru. Právě na udržení její rovnováhy byste se měli zaměřit, jestliže chcete vědět, jak posílit imunitu. Náš jídelníček by měl být pestrý a vyvážený, bohatý na průmyslově nezpracované potraviny bez přidaných cukrů, s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce. Jaké konkrétní živiny jsou pro naši imunitu nejdůležitější a kde je najdeme?

zdravá strava

zdroj: pixabay.com

  • Vitamin C se vyznačuje silnými antioxidačními účinky a je jednou z prvních pomocí při nachlazení. Je obsažený především v ovoci (černý rybíz, citrony, pomeranče, rakytník, šípek) a v zelenině (paprika, květák, růžičková kapusta). 
  • Vitamin D získáváme především ze slunečního záření. Doporučenou denní dávku nám zajistí pouhých 20 minut denně na přímém slunci. Především v zimním období je ale nutné přijímat vitamin D i z potravin, jako jsou ryby, houby, vejce nebo máslo, případně ho suplementovat. 
  • Antibiotické a protibakteriální látky nás přirozeně chrání před mikroorganismy a nachází se především v česneku, křenu, cibuli nebo zázvoru.  
  • Beta-glukany zvyšují odolnost proti virovým i bakteriálním onemocněním. Naleznete je například v houbách jako hlíva ústřičná nebo shii-take a také v  ovsu (ovesné vločky, ovesná mouka).
  • Nezapomínejte na fermentované potraviny, které zásadním způsobem přispívají k vyváženému složení střevní mikroflóry. Vyzkoušejte například kvašené zelí (pozor, aby neobsahovalo ocet), kimchi, pickles, jogurty s probiotiky, kefíry, miso nebo tempeh. 

Přírodní doplňky stravy 

Podpořit náš imunitní systém můžeme i účinnými doplňky stravy, které obsahují komplexní škálu zdraví prospěšných látek. Patří mezi ně obranyschopnost posilující zelené trio – mladý ječmen, spirulina a chlorella. Potřebujete extra dávku vitamínu C? Najdete ji v sušeném extraktu indického angreštu zvaného amla. A chybu neuděláte ani v případě, že se rozhodnete sáhnout po čajích – nejvíce zdraví prospěšných látek naleznete v zeleném čaji, matcha nápoji nebo v čaji z bazalky posvátné, kterému se říká Tulsi.

Pravidelný pohyb 

Naše tělo kromě správných živin potřebuje i pravidelný pohyb, který mu pomáhá účinně se vyrovnávat se stresem a posiluje všechny životní funkce včetně imunitní soustavy. Za současné situace, kdy trávíme většinu času v našich domovech, se nám přímo nabízí využít online cvičební programy, volně dostupná cvičební videa na Youtube nebo se sami pomocí jednoduchých cviků protáhnout. Nezapomínejte, že každý pohyb se počítá.

pravidelný pohyb

zdroj: pixabay.com

Otužování a dechová cvičení (aneb Wim Hofova metoda)

Vystavování těla chladu a kontrola dechu představuje vysoce efektivní způsob, jak stimulovat imunitní systém. Nizozemec Wim Hof (nazývaný také Sněžný muž – více o něm zjistíte například v tomto krátkém dokumentu s českými titulky) na tomto principu vyvinul metodu, která prokazatelně zlepšuje obranné schopnosti imunitních buněk v těle, které následně dokáže mnohem lépe bojovat s nemocemi. Není nutné trávit desítky minut ve vaně plné ledu jako Wim Hof, abyste zaznamenali první zdravotní benefity. Zkuste se jednou denně půl minuty sprchovat studenou vodou, nebo si vyzkoušejte například toto dechové cvičení vedené přímo Wimem Hofem. Pokud nerozumíte anglicky, nevadí. Stačí, když najedete myší na video a ve spodní liště se vám objeví nabídka ikonek. Klikněte na pátou ikonku zprava a ve videu se vám objeví české titulky.

Meditace

Aktuální situace v souvislosti se šířením virového onemocnění představuje velký nápor na naší psychiku a mnozí z nás proto cítí znepokojení a úzkost. Jestliže nás zajímá, jak posílit imunitu, měli bychom se zamyslet i nad tím, jestli nejsme příliš vystaveni stresu. Právě jeho eliminace je jedním z faktorů, které pozitivně ovlivňují fungování imunitní soustavy. Pomoci vám mohou meditační a dechová cvičení, kterým se věnujeme i v našem studiu. Jestliže kontrolujeme svůj dech a své myšlenky, mnohem snáze se dokážeme bránit stresovým situacím.

meditace

zdroj: pixabay.com

Posilovat imunitní systém celoročně se nám v rámci prevence jistě vyplatí. Mnohdy nám k udržení zdraví stačí dodržovat základy zdravého životního stylu, jako je pestrá strava, dostatek pohybu a spánku. Chcete-li ale pro své zdraví udělat ještě něco navíc, inspirujte se některými body z našeho dnešního článku.