Zařiďte si své bydlení podle feng šuej

Vytvořte ze svého domova šťastné, zdravé a harmonické místo pro život. Vezměte si na pomoc základní principy tradičního čínského učení a zařiďte si své bydlení podle feng šuej.

Jak na bydlení podle feng šuej

Účelem tradičního čínského učení feng šuej je vytvořit prostředí, ve kterém volně proudí životodárná energie čchi. Toho lze docílit správnou orientací prostoru vůči světovým stranám, vhodným použitím pěti elementů a vědomým úklidem podle feng šuej.

Učení feng šuej

Učení feng šuej má hned několik podob – mezi hlavní a nejznámější školy patří škola tvaru (formy) a škola kompasu.

  • Škola tvaru se zaměřuje hlavně na pozemek pro stavbu domu, tvar a půdorys domu a umístění domu s ohledem na světové strany. 
  • Škola kompasu pak řeší uspořádání jednotlivých místností a nábytku v domě či bytě opět vzhledem ke světovým stranám.

Dalšími známými školami je škola pěti prvků a systém Pa-Kua. Ten rozděluje prostor na 9 sektorů (8 světových stran a střed), z nichž každý je nositelem jiné energie a je vhodný pro jiné činnosti.

Feng šuej elementy

Feng šuej pracuje s pěti elementy, kterými jsou voda, dřevo, oheň, země a kov. Jedná se jak o symboly se spirituálním významem, tak přírodní materiály, kterými lze vybavit svůj domov.

  • Voda – modrá až černá barva, zvlněné tvary, oblé křivky.
  • Dřevo – hnědá a odstíny zelené barvy, obdélníkové tvary.
  • Oheň – červené odstíny, trojúhelníkový tvar, šikmé křivky.
  • Země – žlutá, okrová, béžová barva, čtvercové tvary.
  • Kov – bílá, šedá, kovové barvy, kulaté tvary.
feng šuej elementy

Feng šuej a světové strany

První, co by vás při zařizování bytu či domu podle feng šuej mělo zajímat, je jeho orientace vůči světovým stranám. Obecně platí, že obývací pokoj, dětský pokoj a jídelna by měly být ve slunné části domu, zatímco koupelna, ložnice a v případě nutnosti i kuchyně můžou okny směřovat na sever.

 

  • Sever – pojí se s prací a kariérou, proto se zde hodí umístit pracovnu. Důležitou roli zde hraje prvek vody, který se může projevit například v podobě modré výmalby a doplňků nebo vodních prvků (akvárium, fontánka).
  • Východ – symbolizuje vaši minulost a její propojení s přítomností a budoucností. Ve východně orientovaných místnostech se proto snažte neskladovat nic, co ve vás vyvolává nepříjemné vzpomínky. Použít zde můžete prvek dřeva a zelenou barvu.
  • Jih – odpovídá za úspěch, slávu a společenské uznání. Pojí se s prvkem ohně, proto se zde budou vyjímat ohnivé barvy plné energie (žlutá, oranžová, červená)
  • Západ – přináší inspiraci a radost ze života. Posílit ho můžete prvkem kovu a země, a to v nejrůznější podobě.

Vchodové dveře podle feng šuej

Vchodové dveře představují symbol bohatství, proto by vždy měly být v perfektním stavu. Chcete-li si domů přitáhnout pozitivní energii, zkrášlete vstupní prostor rostlinami v květináči nebo vzrostlými keři a dobře ho nasviťte.

vchod podle feng šuej

Chodba podle feng šuej

Chodba tvoří pomyslný přechod mezi vnějším (jangovým) a vnitřním (jinovým) světem. Snažte se v ní proto udržovat pořádek, kabáty a bundy ukliďte do uzavřených skříní a boty do botníku. Často chybou je umístění zrcadla přímo naproti vchodovým dveřím, což odráží energii, která právě vstoupila do domu.

Tip: Pozor si dejte na to, že úzkou chodbu prochází energie příliš rychle. Její tok můžete zpomalit rozmístěním zrcadel, vhodnou volbou podlahové krytiny a správným osvětlením.

Obývací pokoj podle feng šuej

bydlení podle feng šuej

Obývací pokoj se pojí s prvkem dřeva a v ideálním případě je orientovaný na jih nebo jihozápad, takže je během celého dne krásně osvětlený. Případný nedostatek slunečního světla lze kompenzovat silnějším osvětlením a teplými odstíny barev.

Při zařizování obývacího pokoje myslete především na to, abys jeho střed zůstal prázdný. Právě tam se bude zdržovat pozitivní energie, kterou pocítí všichni členové rodiny i vaši hosté. Jak toho docílit? Především správným rozmístěním nábytku, který by se měl nacházet podél stěn místnosti.

Hlavní roli hraje v obývacím pokoji sedací souprava, která by se měla nacházet co nejblíže zdi, aby tvořila pomyslnou oporu. Pohovku lze doplnit křesly, pufy nebo sedacími pytli, čímž dojde k propojení jinové energie (stabilnější a pevně usazené kusy nábytku) s jangovou energií (lehčí a pohyblivější nábytek).

Důraz klaďte také na osvětlení. Rozhodně byste neměli zůstat pouze u jednoho stropního svítidla. Doplňte ho stolními a stojacími lampami, bodovými světly nebo třeba svíčkami. Uvidíte, že jak budete postupně rozsvěcet různé druhy světel, bude se zároveň měnit atmosféra celé místnosti.

Zásady feng šuej v kuchyni

kuchyň podle feng šuej

Kuchyň je podle feng šuej považována za srdce domova. Snažte se ji situovat tak, aby směřovala na východ, jihovýchod nebo severovýchod. Východní směry se totiž pojí s prvkem dřeva, který dokáže harmonizovat prvek vody (dřez, lednice, myčka) a prvek ohně (sporák, trouba).

A jak je to v kuchyni s barvami? Pro jistotu se vyvarujte použití červené a černé barvy, ať nepřivoláte požár nebo vytopení. Vhodnou volbou jsou naopak radostné barvy, které probouzejí chuť k jídlu – například žlutá a oranžová.

Jak správně sestavit kuchyňskou linku

Největší důraz klaďte v kuchyni na kuchyňskou linku. Pokud máte tu možnost, zvolte linku ve tvaru písmene L nebo U. Usměrníte tok energie a při vaření se budete cítit v klidu a bezpečí. Zároveň však dbejte na její správné sestavení. Na co byste si měli dát pozor?

  • Sporák (prvek ohně) a dřez (prvek vody) by se neměly nacházet naproti sobě.
  • Varná deska by se zároveň neměla nacházet přímo pod oknem a proti dveřím.
  • Kolem varné desky by na obou stranách mělo zůstat alespoň 30 cm prostoru.
  • V ideálním případě byste při vaření měli být otočeni čelem do prostoru, abyste mohli komunikovat s ostatními členy rodiny.

Řazení jednotlivých komponentů v kuchyni by pak mělo být v ideálním případě následující, zleva doprava: lednice a spíž (vyndáme potraviny), dřez (omyjeme potraviny), pracovní plocha (zpracujeme potraviny), sporák (uvaříme) a pracovní plocha (nachystáme na servírování), myčka.

Ložnice podle feng šuej

ložnice podle feng šuej

Ložnice je místem odpočinku, proto ji laďte do jemných zemitých barev a zbytečně ji nezahlcujte nábytkem ani doplňky. Myslete také na to, že práh ložnice by neměly překročit žádné elektronické přístroje, které narušují tok energie.

Dominantou místnosti by měla být postel. Vhodnou volbou je masivní lůžko s vyšším čelem, které vám poskytne pocit bezpečí. Prostor pod postelí by měl zůstat prázdný a čistý, aby i tudy mohla energie volně proudit.

Dbejte také na správné umístění postele podle feng šuej. Postel by nikdy neměla stát přímo naproti dveřím (takzvaná pozice mrtvoly) nebo zrcadlu. Zároveň by po jejich stranách měl zůstat prostor pro pohodlný průchod a noční stolky.

Dětský pokoj podle feng šuej

Dětský pokoj musí plnit hned několik funkcí naráz, proto se doporučuje striktně oddělit zónu hraní, zónu učení a zónu odpočinku. V praxi to znamená, že například nad postelí by se neměla nacházet polička s učebnicemi. Pokud zóny správně oddělíte (k čemuž vám poslouží také výmalba, tapety nebo kusové koberce), dítě se bude na jednotlivé aktivity lépe soustředit.

Koupelna podle feng šuej

koupelna podle feng šuej

Koupelnu se doporučuje umístit do severní části domu či bytu, kde se nejlépe kumuluje energie vody. Dle zásad feng šuej je dále vhodné, pokud se záchod nachází v samostatné místnosti. Není-li to možné, poslouží polopříčka nebo paravan, který prostor opticky oddělí.

Při zařizování koupelny dejte přednost světlým barvám, přírodním materiálům a lesklým předmětů, které zajišťují zvedání energie směrem nahoru. V každém případě je důležité udržovat v této místnosti čistotu a pořádek. Co nepotřebujete, to schovejte do uzavíratelných dóz nebo proutěných košů.

Tip: Výhodou je, pokud se v koupelně nachází okno. Jednak bude do místnosti proudit přirozené světlo, jednak můžete kdykoliv pohodlně vyvětrat.

Co je feng šuej?

Principy feng šuej vyplývají z čínského taoismu a učí nás, jak žít v souladu s naším prostředím a čerpat z něj životní energii. Hlavní snahou feng šuej je vytvořit prostor, kterým bude nerušeně proudit energie čchi. My se těmito pravidly můžeme řídit při stavbě domu nebo až při samotném zařizování místností. 

Zařiďte si byt nebo dům podle feng šuej

Zásady, které jsme v článku zmínili, patří k základním principům feng šuej. Svůj byt nebo dům si podle nich dokážete jednoduše přizpůsobit sami a i takovéto menší změny se časem ve vašem životě projeví.

Pokud se ale chystáte stavět dům svých snů, stěhujete se do nového bytu nebo máte v plánu celkovou rekonstrukci, nechte si vytvořit detailní rozbor svého životního prostředí metodou feng šuej. Díky rozboru zjistíte, jak zařídit jednotlivé místnosti, jaké barvy, materiály a dekorace použít a jak vyřešit konkrétní problémy, které vás dlouhodobě trápí.

Rozbor bytu nebo domu metodou feng šuej

Co získáte, pokud si necháte udělat rozbor vašeho životního prostoru pomocí Feng šuej?

 

  • Kompletní návrh prostoru zpracovaný podle Školy formy a Školy kompasu.

  • Návrh jednotlivých místností – typ a umístění nábytku, dekorací a rostlin, typ osvětlení a podlahových krytin, odstíny maleb atd. 
  • Doporučené barvy, tvary, materiály, doplňky a dekorace – z pohledu metoda Pa-kua, Pa-čaj a Letící hvězdy.

  • Popis šťastných směrů pro každého člena domácnosti. 

  • Návrh nápravných opatření, která odruší působení negativní energie. A to i tam, kde není technicky možné změnit rozmístění nábytku. 

Představte si, jak by váš život vypadal, kdybyste do něj vnesli svěží energii a harmonii.