Jak na úklid podle feng šuej

Feng šuej představuje způsob, jak si vyladit prostředí kolem sebe a tím vyladit i své vnitřní rozpoložení. Jeho cílem je podpořit proudění energie čchi, které nesmí stát v cestě nepořádek a prach. Zjistěte, jak na vědomý úklid podle feng šuej a vpusťte do svého života radost, spokojenost a harmonii.

Vědomý úklid podle feng šuej

Úklid podle feng šuej se od klasického úklidu liší tím, že je vědomý. Měli byste se proto zamyslet, co vás v životě omezuje, a naučit se rozlišovat užitečné věci od nepotřebného harampádí, kterého je dobré se jednou provždy zbavit. 

Návod na vědomý úklid podle feng šuej lze shrnout do následujících tří kroků: 

 1. Zbavit se všeho nepotřebného, co vám doma pouze zabírá místo.
 2. Dát prostor větru a vodě, tedy vše řádně vyvětrat a omýt.
 3. Nakonec přichází na řadu energetická očista prostoru.

Rozlučte se s harampádím

úklid podle feng šuej

První krok bývá pro většinu lidí ten nejobtížnější. Vaším úkolem je uvědomit si, které předměty již ve svém životě nepotřebujete (nebo nechcete) a jednou provždy se s nimi rozloučit. Zbavíte-li se zbytečností kolem sebe, zbavíte se nadbytečné zátěže, která jen brání vašemu rozvoji. Uvidíte, že se vám rázem bude lépe dýchat, pocítíte úlevu a možná z vás konečně opadne únava, která se vás dlouhé roky držela.

Kterých předmětů se zbavit

 • Zcela jistě byste měli vyřadit nefunkční, rozbité nebo jinak poškozené předměty (není-li možné je opravit).
 • Z domu by měly jít také předměty, které ve vás vyvolávají nepříjemné vzpomínky, stres nebo úzkost.
 • Zbavte se rovněž předmětů, o kterých víte, že je již nevyužijete. Obecně platí, že pokud jste danou věc nepoužili více než rok, nemá smysl si ji dále nechávat.

Tip: Pokud je to možné, vyřazené předměty darujte nebo prodejte. Snažte se vyhodit jen to, o čem víte, že již nikdo jiný nevyužije.

Dejte prostor větru a vodě

úklid podle feng šuej

Cílem feng šuej je dosažení harmonie. Není proto divu, že již v názvu starodávného čínského učení se objevují dva protichůdné prvky – vítr (feng), který energii rozptyluje, a voda (šuej), která energii slučuje.

Právě tyto dva prvky jsou při vědomém úklidu podle feng šuej stěžejní. Jakmile svou domácnost zbavíte nepotřebného harampádí, přichází čas vpustit dovnitř čerstvý vzduch a vše důkladně omýt a zbavit prachu. Ten je ostatně ve feng šuej považován za jednoho z hlavních ničitelů pozitivní energie.

Jak na vědomý úklid podle feng šuej

 • Úklid byste měli začínat v koupelně, která je sama o sobě místem očisty.
 • Pozornost věnujte také prostoru před vchodovými dveřmi a chodbě. Z hlediska feng šuej se jedná o velmi významné místo, kde dochází k setkávání vnější (jangové) a vnitřní (jinové) energie.
 • Nezapomeňte ani na úklid méně využívaných prostor, jako je technická místnost, garáž nebo sklep.
 • V ložnici dbejte na to, aby prostor pod postelí zůstal prázdný a čistý. Energie tudy bude moct volně proudit, což se projeví mimo jiné i na lepším spánku.
 • Zaměřte se také na zrcadla, která jsou velmi důležitá pro projasnění a pročištění prostoru.
 • V čistotě udržujte také okna, která by měla být absolutně průhledná, aby dovnitř propouštěla vše dobré.
 • Udělejte si čas také na úklid šatníku. Opět vyřaďte veškeré oblečení, které je zničené a seprané, má špatnou velikost či střih nebo jste ho více než rok neměli na sobě.

Jak na úklid bez chemie

K tomu, abyste svůj domov udrželi v čistotě, zpravidla nepotřebujete žádné chemické úklidové prostředky. Bohatě si vystačíte s čistou vodou, do které lze přidat ocet, citronovou šťávu nebo jedlou sodu – skvělé pomocníky pro úklid bez chemie.

Celou domácnost provoníte, pokud do takto vyrobeného čisticího přípravku kápnete trochu esenciálního oleje. Velmi vhodný je pomerančový nebo tea tree olej, který má sám o sobě antibakteriální účinky.

Očistěte energii kolem sebe

očista energie podle feng šuej

K očistě energie není třeba přistupovat po každém úklidu domácnosti. Zpravidla ji stačí provést jednou, a to v případě, že se v daném prostoru necítíte dobře. Negativní energie často odráží špatné rodinné vztahy, komunikační problémy a nepříjemné zážitky.

Vezměte si na pomoc prvek kovu a ohně

Feng šuej využívá k očistě energie všech pět elementů. Nejdůležitější roli však hraje prvek kovu, který sám o sobě posiluje pořádek a řád a odstraňuje chaos. K očistě se proto velmi úspěšně používají kovové zvonky, zvonící mísy a zvonkohry.

K očistě se dále hodí prvek ohně, který posiluje obecně všechny aktivity včetně úklidu. Použít ho můžete buď ve formě svíčky, nebo vykuřovadla. Očistný dým se dostane všude a dokáže vaši domácnost zbavit nejen negativní energie, ale také bakterií, virů a plísní.

Co je feng šuej?

Principy feng šuej vyplývají z čínského taoismu a učí nás, jak žít v souladu s naším prostředím a čerpat z něj životní energii. Hlavní snahou feng šuej je vytvořit prostor, kterým bude nerušeně proudit energie čchi. My se těmito pravidly můžeme řídit při stavbě domu nebo až při samotném zařizování místností. 

Zařiďte si celý byt nebo dům podle feng šuej

Úklid podle feng šuej je prvním krokem k tomu, aby vaším domovem nerušeně proudila životní energie čchi. Chcete-li pro sebe udělat ještě něco navíc, zjistěte, jak zařídit své bydlení podle feng šuej.

Pokud se ale chystáte stavět dům svých snů, stěhujete se do nového bytu nebo máte v plánu celkovou rekonstrukci, nechte si vytvořit detailní rozbor svého životního prostředí metodou feng šuej. Díky rozboru zjistíte, jak zařídit jednotlivé místnosti, jaké barvy, materiály a dekorace použít a jak vyřešit konkrétní problémy, které vás dlouhodobě trápí.

Rozbor bytu nebo domu metodou feng šuej

Co získáte, pokud si necháte udělat rozbor vašeho životního prostoru pomocí feng šuej?

 

 • Kompletní návrh prostoru zpracovaný podle Školy formy a Školy kompasu.
 • Návrh jednotlivých místností – typ a umístění nábytku, dekorací a rostlin, typ osvětlení a podlahových krytin, odstíny maleb atd.
 • Doporučené barvy, tvary, materiály, doplňky a dekorace – z pohledu metoda Pa-kua, Pa-čaj a Letící hvězdy.
 • Popis šťastných směrů pro každého člena domácnosti.
 • Návrh nápravných opatření, která odruší působení negativní energie. A to i tam, kde není technicky možné změnit rozmístění nábytku.

Představte si, jak by váš život vypadal, kdybyste do něj vnesli svěží energii a harmonii.